زرد موزیک

راحت ترین راه دانلود

+ نقد فیلم انیمیشن «آسترو بوی»

درباره فیلم انیمیشن «آسترو بوی»
حقیقت را در همه جا جستجو کن
«آسترو بوی»، انیمیشن کمیک استریپی و ماجراجویانه جدید سینما، یک اثر فانتزی است که قصه اصلی آن متعلق به ژاپنی‌ها است. این فیلم که براساس قصه کتاب مصور اوسامو تزوکا ساخته شده، نام دیوید باورز را به عنوان کارگردان بر خود دارد. او فیلمنامه اقتباسی فیلم را با همکاری تیموتی هریس نوشته است. این قصه در عین حال از حال و هوایی علمی تخیلی نیز برخوردار است. صداپیشگان این اثر عبارتند از نیکلاس کیج، فردی هایمور، شارلیز ترون، ساموئل ال جکسن، کریستین بل، بیل ینگی، دانلد ساترلند، یوگن لوی و ناتان لین، «آسترو بوی» با شعار تبلیغاتی «حقیقت را در همه جا جستجو کن» روی پرده سینماها رفت.

قصه

متروسیتی، شهری صنعتی در آینده‌ای نه‌چندان دور است که ربات‌ها در آن حضور دارند و در خدمت مردم سیاره هستند. به دلیل مشکلات متعدد زیست‌محیطی که روی کره زمین به وجود آمده است، بسیاری از مردم مجبور شده‌اند به متروسیتی کوچ کنند. مردم عادی در کنار سیاستمداران، دانشمندان و اعضای خبره جامعه در این محل زندگی می‌کنند. دکتر تنما (با صدای نیکلاس کیج)‌ دانشمندی است که در متروسیتی زندگی و فعالیت می‌کند. او بزودی موفق به کشف و اختراع یک منبع انرژی بسیار پرقدرت می‌‌شود، اما در طول آزمایش‌هایی که برای خلق این منبع انرژی صورت می‌گیرد، دکتر پسر خود را از دست می‌دهد. این مساله تاثیری منفی بر روحیه دکتر می‌گذارد و او را از پا می‌اندازد. دوستان دکتر تنما که افسردگی او را می‌بینند، پیشنهاد تازه و عجیبی به او می‌دهند. آنها از دکتر می‌خواهند به کمک وسایل و اشیایی که در دست دارد، یک ربات خلق کند که شبیه پسرش است. او می‌تواند به کمک «دی ان آ» پسرش، موجودی خلق کند که بسیار شبیه فرزند از دست داده‌اش است. فرق این ربات با پسر واقعی دکتر در این است که می‌تواند قدرت‌هایی ویژه و استثنایی هم داشته باشد. دکتر برای این ربات نام پسرش یعنی تابی را انتخاب می‌کند. تابی (با صدای فردی هایمور)‌ توانایی بدنی زیادی دارد، می‌تواند پرواز کند و به کمک اشعه ایکس داخل چشمانش، همه چیزهای پنهان را ببیند. بزودی تابی باور می‌کند که یک موجود انسانی است؛ نه یک ربات و زمانی که متوجه می‌شود یک موجود آهنی است، بشدت آزرده خاطر می‌شود. پس از مدتی گوشه‌نشینی، تابی چند دوست پیدا می‌کند. یکی از آنها کورا (با صدای کریستین بل)‌ که به تابی کمک می‌کند تا وضعیت تازه‌اش را درک و قبول کند.

زمانی که رئیس‌جمهور سیاره به نام استون (با صدای دانلد ساترلند)‌ پی به قدرت‌های فراوان تابی می‌برد، تصمیم می‌گیرد از این نیرو برای انتخاب دوباره خود به عنوان رئیس‌جمهور بهره بگیرد. او که موجودی شرور است، احساس می‌کند شانس زیادی در رقابت‌های انتخاباتی ندارد. تابی که حالا همه او را با نام آستروبوی می‌شناسند، به کمک دوستان تازه‌اش،‌ مبارزه جدیدی را برای ادامه حیات شروع می‌کند. هام اگ (با صدای ناتان لین)‌ یک آدم طماع است که مسوولیت واحد ربات‌های سیاره را به عهده دارد. او دشمن شماره یک آستروبوی است و طبیعی است که اگر متوجه هویت واقعی تابی شود، زندگی را برای او سخت خواهد کرد. این در حالی است که آستروبوی می‌خواهد با کمک به مردم عادی، تبدیل به یک ابرقهرمان معروف و سرشناس شود. زمانی که گروهی از موجودات بیگانه فضایی به محل زندگی تابی و اطرافیانش در متروسیتی حمله می‌کنند، او فرصت آن را پیدا می‌کند که قابلیت‌های خود را به نمایش بگذارد و با شرکت در بزرگ‌ترین چالش زندگی‌اش، به آرزوی بزرگ و همیشگی خودش دست پیدا کند.

نقد

«آستروبوی» دیوید باورز، نسخه دوباره‌سازی شده و انگلیسی زبان یک کارتون قدیمی ژاپنی است. این کارتون که در زبان ژاپنی با نام «اتم توانا» شناخته شده است، اولین بار در فاصله سال‌های 1963 تا 1966 از تلویزیون ژاپن پخش شد. این کارتون قصه خود را از مجموعه کتاب مصور و پرخواننده اوسامو تزوکا گرفته بود که اولین بار در سال 1952 منتشر شده بود. منتقدان ژاپنی از کارتون تلویزیونی «آستروبوی» به عنوان اولین محصول انیمی ژاپنی نام می‌برند. انیمی لقبی است که اهل فن و منتقدان به کارتون‌های ژاپنی داده‌اند. معروف‌ترین انیمی‌های ژاپنی را هایائو میازاکی (خالق «قلعه متحرک هاول»‌ و «شهر ارواح)»‌ ساخته که لقب والت دیزنی ژاپن را گرفته است. خود ژاپنی‌ها «آستروبوی» را دوبار در دهه 1980 و سال 2002 دوباره‌سازی کردند. باورز پس از دیدن نسخه اریژینال سال 1963 این مجموعه، تصمیم گرفت آن را دوباره‌سازی کند. او با تهیه‌کنندگان ژاپنی کار تماس گرفت و آنها در طول تولید فیلم، همکاری خوب و نزدیکی با این فیلمساز داشتند. بخشی از هزینه‌های تولید فیلم را تهیه‌کنندگان هنگ‌کنگی پرداخت کرده‌اند.

به همین دلیل، برای اولین بار در تاریخ سینمای چین و هنگ‌کنگ، «آستروبوی» همزمان در آمریکای شمالی، در این دو کشور اکران عمومی شد. هنگام تولید فیلم قرار بود اسکارلت یوهانسن به جای کاراکتر کورا صحبت کند. اما به دلایلی که هیچ وقت معلوم نشد، کریستین بل به جای این شخصیت حرف زد. همزمان با نمایش عمومی فیلم در ژاپن، مجموعه تلویزیونی اریژینال «آستروبوی» به صورت دی‌وی‌دی پخش می‌شود. رسانه‌های گروهی در زمان تولید فیلم، اخباری منتشر کردند که حکایت از مشکلات اقتصادی آن می‌کرد. از قرار معلوم، در آخرین روزهای تولید، هزینه ساخت آن ته کشید و تهیه‌کنندگان به زحمت حاضر شدند پول و سرمایه‌ لازم را در اختیار سازندگان فیلم بگذارند. شرکت سونی در سال 1999 قصد داشت امتیاز تولید نسخه دوباره‌سازی شده «آستروبوی» را از طرف ژاپنی آن خریداری کند. هدف شرکت سونی تولید یک فیلم زنده/ انیمیشن از این قصه بود، ولی این شرکت با مالکان اصلی اثر به توافق نرسید

نویسنده : جلیل ; ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢٥
تگ ها: