زرد موزیک

راحت ترین راه دانلود

+ بازی اره هم‌زمان با فیلم ششم به بازار ششم به بازار آمده

بازی اره هم‌زمان با فیلم ششم به بازار آمده
بازی با اره
به‌ندرت پیش می‌آید که اقتباس یک بازی از یک فیلم سینمایی نکته قوتی برای آن باشد. برای نقد بازی اره این نکته را باید در نظر داشت که فهرست بازی‌هایی که از روی فیلم ساخته شده باشند و خوب هم باشند اصلا طولانی نیست. اره را باید به این فهرست اضافه کنیم، هرچند که در مقایسه با عناوین دیگر سبک ماجرایی/ترسناک آن‌قدرها نمی‌تواند خودنمایی کند.

نقش اول بازی، کارآگاه تپ است. او به‌همراه یک عده از کاراکترهای فیلم‌های اره در یک تیمارستان متروکه گرفتار جیگسا شده است. تپ پس از تیر خوردن در فیلم اره1 توسط جیگسا ربوده شده و درمان می‌شود. اما جیگسا در سینه او به‌جای گلوله یک کلید قرار می‌دهد که بر حسب اتفاق کلید خروج از تیمارستان هم هست و دیگر قربانی‌ها به‌انگیزه دست‌یابی به کلید در طول بازی به‌دنبال کارآگاه تپ هستند.

بازی 6 مرحله دارد و در هر مرحله یک نفر از کسانی که تپ در زندگی با آن‌ها برخورد داشته، سوژه تله‌ها هستند. مثلا در مرحله اول آماندا یانگ را باید نجات بدهید که هنوز تازه از چنگال جیگسا گریخته و به شاگرد و مرید او تبدیل نشده است. داستان برای کسانی که اهل فیلم‌های اره نیستند خیلی جالب نیست و علاقه‌مندان به اره هم بیشتر وقت‌شان را باید صرف خواندن فایل‌های متعددی کنند که در سرتاسر بازی پراکنده شده است.

سبک بازی بیشتر تمایل به ماجرایی دارد تا اکشن. بخش بیش‌تری از روند بازی را باید در راهروهای تودرتو و سایلنت‌هیل مانند تیمارستان بگردید تا راه رسیدن به بخش بعدی پیدا بشود. البته سازنده‌ها خیلی از این راهروها و اتاق‌ها استفاده نکرده‌اند و تقریبا هیچ‌وقت مانند رزیدنت‌اویل یا سایلنت‌هیل مجبور به بازگشت به بخش‌های قبلی نیستید.

جیگسا عادت دارد با قربانیانش بازی کند. شما هم چاره‌ای ندارید که در بازی‌های جیگسا شرکت کنید. بازی‌های او شامل یک‌سری معماهای منطقی می‌شوند که همیشه تحت عامل استرس‌زایی به‌نام زمان شما را مجبور می‌کنند تا سریع فکر کنید و سریع تصمیم بگیرید. اگر بخواهیم بازی را به دو نیمه تقسیم کنیم، باید گفت نیمه اول بسیار عالی است و نیمه دوم تکراری از نیمه اول.

در سه مرحله اول با معماها و موانع مختلفی روبه‌رو می‌شوید که در نظر اول جذاب هستند. ایده نگاه به ستون‌هایی که هر کدام قسمتی از یک عدد رویشان نوشته شده و پیدا کردن زاویه مناسب برای یافتن اعداد رمز واقعا عالی است. دست بردن به‌داخل یک دستشویی پر از سرنگ یا بشکه‌ای اسید برای پیدا کردن کلید رهایی از آن کارهایی است که فقط در فیلم‌های اره می‌شود انجام داد. اما در نیمه دوم بازی، همه این معماها تکراری می‌شوند. معماهایی نظیر پیدا کردن فیوز، استفاده از چرخ‌دنده‌ها و لوله‌کشی برای پمپ‌های بخار بارها و بارها تکرار می‌شوند هر بار تفاوت‌شان در محدودتر شدن زمان حل کردن معماست.

سازنده‌ها از موتور پایه آنریل3 استفاده کرده‌اند که گرافیک بالا و نورپردازی مناسب را تضمین می‌کند. در بخش گرافیکی، اره چیزی کم‌وکسر ندارد اما طراحی کاراکترها و به‌خصوص انیمیشن حرکات آن‌ها بد است. مبارزه‌ها بیش‌تر به‌صورت تن‌به‌تن هستند. کارآگاه تپ می‌تواند از وسایلی نظیر چوب بیس‌بال، میل‌لنگ، چاقو، چوب زیربغل و دیگر وسایلی که به‌درد جنگ خیابانی می‌خورند برای دفاع استفاده کند. این مبارزه‌ها نقطه ضعف اصلی بازی اره هستند ولی به‌خاطر کم بودن تعدادشان می‌شود آن‌ها را تحمل کرد. وسایلی برای تله‌گذاری هم وجود دارد که اگر تمایل به درگیری مستقیم نداشتید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

بازی اره یک بازی ماجرایی/ترسناک خوش‌ساخت است که می‌تواند انتخاب خوبی برای طرفداران این سبک باشد. این بازی به‌خاطر صحنه‌های خشن به بازی‌کننده‌های کم سن‌وسال توصیه نمی‌شود.

نویسنده : جلیل ; ساعت ۱:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢٦