جمی فوکس

جمی فوکس
بازیگر نقش اصلی «شهروند تابع قانون» که نمایش موفق و خوبی در گیشه نمایش سینماهای جهان در دو هفته اخیر داشته است، متولد سیزدهم دسامبر سال 1967 ایالت تگزاس آمریکاست. نام واقعی او اریک هارلون بیشاب است که هنگام ورود به دنیای هنر آن را به جمی فوکس تغییر داد. در دوران کودکی به گروه کر کلیسای محل زندگی‌اش پیوست.

در دوران دبیرستان ورزشکار خوبی بود و باعث قهرمانی تیم مدرسه‌ای خود در مسابقات سراسری آمریکا شد. در دوران کالج به یادگیری موسیقی پرداخت و در سال 1994 یک آلبوم موسیقی به بازار ارائه داد. در سال 1999 متن ترانه اصلی درام ورزشی «هر یکشنبه داده شده‌ای( »اثر الیور استون)‌ را خواند. در سال 1989 برای اولین بار به روی صحنه تئاتر رفت. مشوق اصلی او برای این کار یکی از همکلاسی‌هایش بود. همین حضور تئاتری کافی بود تا برای بازی در چند مجموعه تلویزیونی دعوت شود. با شروع فعالیت هنری بازی فوتبال را کنار گذاشت و تصمیم گرفت تبدیل به یک بازیگر موفق شود. شروع کار هنری‌اش با یک‌سری کار کمدی بود و وی نقش‌‌های کمدی را به عهده می‌گرفت.

سال 1996 با رد قبول بازی در نقش مقابل تام کروز در «جری مگوآئر» خطای بزرگ زندگی حرفه‌ای‌اش را مرتکب شد. این نقش به گوبا گودینگ جونیور رسید که برایش اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را گرفت. به این ترتیب، جمی فوکس مجبور شد چند سال دیگر صبر کند تا بتواند به صورت بازیگری مطرح درآید. با آن که تحصیلات دانشگاهی‌اش در رشته موسیقی است، ولی از آن استفاده‌ای نکرده است. اولین بازیگر تاریخ سینماست که در یک سال برای یک فیلم خود در مراسم جوایز گلدن گلوب (کره طلایی)‌ نامزد دریافت سه جایزه شد. برای درام موزیکال «ری» در سال 2004 اسکار بهترین بازیگر مرد را گرفت، اما پس از آن فیلم موفق زیادی روی پرده سینماها نداشته است.

/ 0 نظر / 2 بازدید